Abracon Corporation AIMC-0402-1N2S-T
AIMC-0402-1N2S-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0402-1N2S-T
Brief Description
FIXED IND 1.2NH 400MA 80 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0402-1N2S-T.pdf
Availability of AIMC-0402-1N2S-T
QUANTITY
AIMC-0402-1N2S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0402-1N2S-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0402-1N2S-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0402.pdfAIMC-0402.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0402
Material - CoreCeramic
Inductance1.2nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq9 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0402-1N2S-T
Related LinksAIMC-040, AIMC-0402-1N2S-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0402-1N2S-T Details Description
Related parts for AIMC-0402-1N2S-T
HEATSINK PWR W/PINS BLACK TO-220 datasheet.pdf
LED WEDGE BASED T1-3/4 12V GRN datasheet.pdf
MULTIPLEXER DUAL 4IN HS 16SOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
IC PCIE SW 6LANE 5PORT 196CABGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf