Abracon Corporation AIMC-0402-1N5S-T
AIMC-0402-1N5S-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0402-1N5S-T
Brief Description
FIXED IND 1.5NH 400MA 100 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0402-1N5S-T.pdf
Availability of AIMC-0402-1N5S-T
QUANTITY
AIMC-0402-1N5S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0402-1N5S-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0402-1N5S-T
Material - CoreCeramic
Inductance1.5nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq9 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0402-1N5S-T
Related LinksAIMC-040, AIMC-0402-1N5S-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0402-1N5S-T Details Description
Related parts for AIMC-0402-1N5S-T
CAP FILM 0.39UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
LED T-5MM 17MM SQ 9LED ULT PGRN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 9.5A I2PAK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
IC CAN TRANSCEIVER HS 14SOIC datasheet.pdf
FIBER OPTIC TRANSCEIVER QSFP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN FFC FPC 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 240NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf