Abracon Corporation AIMC-0402-2N2S-T
AIMC-0402-2N2S-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0402-2N2S-T
Brief Description
FIXED IND 2.2NH 400MA 120 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0402-2N2S-T.pdf
Availability of AIMC-0402-2N2S-T
QUANTITY
AIMC-0402-2N2S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0402-2N2S-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0402-2N2S-T
Material - CoreCeramic
Inductance2.2nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq9 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0402-2N2S-T
Related LinksAIMC-040, AIMC-0402-2N2S-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0402-2N2S-T Details Description
Related parts for AIMC-0402-2N2S-T
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 500MH 30MA 736 OHM TH datasheet.pdf
IGBT 600V 22A 66W DPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 6MLPM datasheet.pdf
TERMINAL TURRET HOLLOW .109" L datasheet.pdf
IC MONITOR BAT LP SOT143-4 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 60POS 30GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount, Through Board datasheet.pdf