Abracon Corporation AIMC-0402-2N7S-T
AIMC-0402-2N7S-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0402-2N7S-T
Brief Description
FIXED IND 2.7NH 400MA 130 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0402-2N7S-T.pdf
Availability of AIMC-0402-2N7S-T
QUANTITY
AIMC-0402-2N7S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0402-2N7S-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0402-2N7S-T
Material - CoreCeramic
Inductance2.7nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq9 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0402-2N7S-T
Related LinksAIMC-040, AIMC-0402-2N7S-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0402-2N7S-T Details Description
Related parts for AIMC-0402-2N7S-T
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS 45DEG 3.81MM datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 16BIT 48TVSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .050 VERT SMD datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON N 3.25-4.5MM WHT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 33A TO-262 datasheet.pdf
IC BATT CHARGER CCCV 28V 12TQFN datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 470000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf