Abracon Corporation AIMC-0402-3N9S-T
AIMC-0402-3N9S-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0402-3N9S-T
Brief Description
FIXED IND 3.9NH 400MA 210 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0402-3N9S-T.pdf
Availability of AIMC-0402-3N9S-T
QUANTITY
AIMC-0402-3N9S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0402-3N9S-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0402-3N9S-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0402.pdfAIMC-0402.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0402
Material - CoreCeramic
Inductance3.9nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)210 mOhm Max
Q @ Freq9 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant4.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0402-3N9S-T
Related LinksAIMC-040, AIMC-0402-3N9S-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0402-3N9S-T Details Description
Related parts for AIMC-0402-3N9S-T
CAP POLYMER 82UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SPAK-7 datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 16POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE PIN datasheet.pdf
EVAL BOARD BUCK REG LTC3375 datasheet.pdf
DIODE 4A 150V 20NS DO-201AD datasheet.pdf