Abracon Corporation AIMC-0402-47NJ-T
AIMC-0402-47NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0402-47NJ-T
Brief Description
FIXED IND 47NH 200MA 1.5 OHM SMD
Datasheet Download
AIMC-0402-47NJ-T.pdf
Availability of AIMC-0402-47NJ-T
QUANTITY
AIMC-0402-47NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0402-47NJ-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0402-47NJ-T
Material - CoreCeramic
Inductance47nH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq9 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0402-47NJ-T
Related LinksAIMC-040, AIMC-0402-47NJ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0402-47NJ-T Details Description
Related parts for AIMC-0402-47NJ-T
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
IC MON SUPP QUAD PUSH-PULL 10DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 9/16" 6.97" datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 10POS datasheet.pdf
RES 309 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf