Abracon Corporation AIMC-0402-68NJ-T
AIMC-0402-68NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0402-68NJ-T
Brief Description
FIXED IND 68NH 180MA 1.95 OHM
Datasheet Download
AIMC-0402-68NJ-T.pdf
Availability of AIMC-0402-68NJ-T
QUANTITY
AIMC-0402-68NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0402-68NJ-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0402-68NJ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0402.pdfAIMC-0402.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0402
Material - CoreCeramic
Inductance68nH
Tolerance±5%
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.95 Ohm Max
Q @ Freq9 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant800MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0402-68NJ-T
Related LinksAIMC-040, AIMC-0402-68NJ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0402-68NJ-T Details Description
Related parts for AIMC-0402-68NJ-T
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 400MA 480 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 2.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 16BIT TRANS D LATC 48TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 0.55 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
JUMPER FOR VF(2) TERMINAL datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf