Abracon Corporation AIMC-0603-47NJ-T
AIMC-0603-47NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0603-47NJ-T
Brief Description
FIXED IND 47NH 300MA 700 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0603-47NJ-T.pdf
Availability of AIMC-0603-47NJ-T
QUANTITY
AIMC-0603-47NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0603-47NJ-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0603-47NJ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0603.pdfAIMC-0603.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0603
Material - CoreCeramic
Inductance47nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0603-47NJ-T
Related LinksAIMC-060, AIMC-0603-47NJ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0603-47NJ-T Details Description
Related parts for AIMC-0603-47NJ-T
CONN HEADER 50POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
TUBE PVC 600V BLK 5/8"(16.63MM) datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR14S/AE14M/X datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20-SOIC datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
CRYSTAL 4.9152 MHZ 22.0PF SMD datasheet.pdf