Abracon Corporation AIMC-0603-68NJ-T
AIMC-0603-68NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0603-68NJ-T
Brief Description
FIXED IND 68NH 300MA 850 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0603-68NJ-T.pdf
Availability of AIMC-0603-68NJ-T
QUANTITY
AIMC-0603-68NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0603-68NJ-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0603-68NJ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0603.pdfAIMC-0603.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0603
Material - CoreCeramic
Inductance68nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)850 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant700MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0603-68NJ-T
Related LinksAIMC-060, AIMC-0603-68NJ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0603-68NJ-T Details Description
Related parts for AIMC-0603-68NJ-T
IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE 44-PLCC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-6 datasheet.pdf
IC OPAMP TRANSIMP 10GHZ DIESALE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 6.3"L X 4.72"W datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 250VDC datasheet.pdf