Abracon Corporation AIMC-0603-8N2J-T
AIMC-0603-8N2J-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0603-8N2J-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2NH 500MA 240 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0603-8N2J-T.pdf
Availability of AIMC-0603-8N2J-T
QUANTITY
AIMC-0603-8N2J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0603-8N2J-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0603-8N2J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0603.pdfAIMC-0603.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance8.2nH
Tolerance±5%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant3.6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0603-8N2J-T
Related LinksAIMC-060, AIMC-0603-8N2J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0603-8N2J-T Details Description
Related parts for AIMC-0603-8N2J-T
DUCT CORNER STRIP PVC LTGRY 1"H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC PREAMP AUDIO MONO AB SOT23-8 datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SL-RR21MN (PLASTIC) 2N/C+1N/O NP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
DRIVE B-FRAME datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 195A TO262 datasheet.pdf