Abracon Corporation AIMC-0603-8N2J-T
AIMC-0603-8N2J-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0603-8N2J-T
Brief Description
FIXED IND 8.2NH 500MA 240 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0603-8N2J-T.pdf
Availability of AIMC-0603-8N2J-T
QUANTITY
AIMC-0603-8N2J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0603-8N2J-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0603-8N2J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0603.pdfAIMC-0603.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0603
Material - CoreCeramic
Inductance8.2nH
Tolerance±5%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant3.6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0603-8N2J-T
Related LinksAIMC-060, AIMC-0603-8N2J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0603-8N2J-T Details Description
Related parts for AIMC-0603-8N2J-T
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
VARISTOR 162V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITC ADJ PLUNGER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CIR 35C 35#12 FR SKT PLUG RTAN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf