Abracon Corporation AIMC-0805-1N5S-T
AIMC-0805-1N5S-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0805-1N5S-T
Brief Description
FIXED IND 1.5NH 600MA 100 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0805-1N5S-T.pdf
Availability of AIMC-0805-1N5S-T
QUANTITY
AIMC-0805-1N5S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0805-1N5S-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0805-1N5S-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0805.pdfAIMC-0805.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0805
Material - CoreCeramic
Inductance1.5nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0805-1N5S-T
Related LinksAIMC-080, AIMC-0805-1N5S-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0805-1N5S-T Details Description
Related parts for AIMC-0805-1N5S-T
CONN RING 1/0 AWG #1/4 SOLIS datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 23.74K/125K 48-VQFN datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 6A TO252 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 20A PNL MNT datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 4CH DARL 16-DIP GW datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
GKZ KEYS -MULTIDIRECTIONAL KEY datasheet.pdf
SENSOR PRES 400PSI GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf