Abracon Corporation AIMC-0805-2N2S-T
AIMC-0805-2N2S-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0805-2N2S-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2NH 600MA 100 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0805-2N2S-T.pdf
Availability of AIMC-0805-2N2S-T
QUANTITY
AIMC-0805-2N2S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0805-2N2S-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0805-2N2S-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0805.pdfAIMC-0805.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0805
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance2.2nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0805-2N2S-T
Related LinksAIMC-080, AIMC-0805-2N2S-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0805-2N2S-T Details Description
Related parts for AIMC-0805-2N2S-T
IC SUPERVISOR 4CH UV 24QFN datasheet.pdf
VARISTOR 65V 40A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
I/O LOCK BRACKT 10-SLOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf