Abracon Corporation AIMC-0805-2N7S-T
AIMC-0805-2N7S-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0805-2N7S-T
Brief Description
FIXED IND 2.7NH 600MA 100 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0805-2N7S-T.pdf
Availability of AIMC-0805-2N7S-T
QUANTITY
AIMC-0805-2N7S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0805-2N7S-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0805-2N7S-T
Material - CoreCeramic
Inductance2.7nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0805-2N7S-T
Related LinksAIMC-080, AIMC-0805-2N7S-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0805-2N7S-T Details Description
Related parts for AIMC-0805-2N7S-T
CONN SOCKET 14PIN TIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 225W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 10A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.6K OHM 1506 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V C0G 0805 datasheet.pdf