Abracon Corporation AIMC-0805-5N6S-T
AIMC-0805-5N6S-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0805-5N6S-T
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 400MA 230 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0805-5N6S-T.pdf
Availability of AIMC-0805-5N6S-T
QUANTITY
AIMC-0805-5N6S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0805-5N6S-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0805-5N6S-T
Material - CoreCeramic
Inductance5.6nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)230 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant3.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0805-5N6S-T
Related LinksAIMC-080, AIMC-0805-5N6S-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0805-5N6S-T Details Description
Related parts for AIMC-0805-5N6S-T
CONN FFC FPC VERT 18POS 1MM PCB datasheet.pdf
CABLE GLAND NEMA 4X PG-11 BLACK datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM26T/MC26G/MDM26T datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MODULE POWER 100A 1200V SCR DBLR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
FUSE 2000A 550V 3/80 AR UR datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PHOTODIODE SILICON PIN SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf