Abracon Corporation AIMC-0805-68NJ-T
AIMC-0805-68NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0805-68NJ-T
Brief Description
FIXED IND 68NH 300MA 800 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0805-68NJ-T.pdf
Availability of AIMC-0805-68NJ-T
QUANTITY
AIMC-0805-68NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0805-68NJ-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0805-68NJ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0805.pdfAIMC-0805.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0805
Material - CoreCeramic
Inductance68nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant700MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0805-68NJ-T
Related LinksAIMC-080, AIMC-0805-68NJ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0805-68NJ-T Details Description
Related parts for AIMC-0805-68NJ-T
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR GREEN datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PUR 4PDT 200MA 220V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 200PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf