Abracon Corporation AIML-0402-1R5K-T
AIML-0402-1R5K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIML-0402-1R5K-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 15MA 1.2 OHM SMD
Datasheet Download
AIML-0402-1R5K-T.pdf
Availability of AIML-0402-1R5K-T
QUANTITY
AIML-0402-1R5K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIML-0402-1R5K-T
Internal Part NumberEIS-AIML-0402-1R5K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIML-0402.pdfAIML-0402.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIML-0402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±10%
Current Rating15mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant30MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIML-0402-1R5K-T
Related LinksAIML-040, AIML-0402-1R5K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIML-0402-1R5K-T Details Description
Related parts for AIML-0402-1R5K-T
OUTPUT MODULE DC SIP 5VDC datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .062DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 256POS 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.10V SOT143-4 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 12MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf