Abracon Corporation AIML-0603-1R8K-T
AIML-0603-1R8K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIML-0603-1R8K-T
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 25MA 950 MOHM
Datasheet Download
AIML-0603-1R8K-T.pdf
Availability of AIML-0603-1R8K-T
QUANTITY
AIML-0603-1R8K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIML-0603-1R8K-T
Internal Part NumberEIS-AIML-0603-1R8K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIML-0603.pdfAIML-0603.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIML-0603
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±10%
Current Rating25mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)950 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant95MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIML-0603-1R8K-T
Related LinksAIML-060, AIML-0603-1R8K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIML-0603-1R8K-T Details Description
Related parts for AIML-0603-1R8K-T
KNOB BLK GLOSS.925"DIA.125"SHAFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 80mA Backlight 32-VQFN (5x5) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 7.5A TO220AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2MM SMD datasheet.pdf
LED COB 5.6W 660LM 13.5MM SQ SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 45.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf