Abracon Corporation AIML-0603-2R7K-T
AIML-0603-2R7K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIML-0603-2R7K-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 15MA 1.35 OHM
Datasheet Download
AIML-0603-2R7K-T.pdf
Availability of AIML-0603-2R7K-T
QUANTITY
AIML-0603-2R7K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIML-0603-2R7K-T
Internal Part NumberEIS-AIML-0603-2R7K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIML-0603.pdfAIML-0603.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIML-0603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±10%
Current Rating15mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.35 Ohm Max
Q @ Freq35 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIML-0603-2R7K-T
Related LinksAIML-060, AIML-0603-2R7K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIML-0603-2R7K-T Details Description
Related parts for AIML-0603-2R7K-T
RES SMD 10.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
SENSOR HALLOGIC HALL EFFECT datasheet.pdf
TIMER DELAY BREAK MLT RANGE DIN datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 24SGL 1.57MM datasheet.pdf
JACK WECO PATCH 75OHM BNC INTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf