Abracon Corporation AIML-0805-1R0K-T
AIML-0805-1R0K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIML-0805-1R0K-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 50MA 400 MOHM SMD
Datasheet Download
AIML-0805-1R0K-T.pdf
Availability of AIML-0805-1R0K-T
QUANTITY
AIML-0805-1R0K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIML-0805-1R0K-T
Internal Part NumberEIS-AIML-0805-1R0K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIML-0805.pdfAIML-0805.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIML-0805
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±10%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant75MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIML-0805-1R0K-T
Related LinksAIML-080, AIML-0805-1R0K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIML-0805-1R0K-T Details Description
Related parts for AIML-0805-1R0K-T
IC OPAMP GP 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100" GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf