Abracon Corporation AIML-0805-390K-T
AIML-0805-390K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIML-0805-390K-T
Brief Description
FIXED IND 39UH 4MA 1.5 OHM SMD
Datasheet Download
AIML-0805-390K-T.pdf
Availability of AIML-0805-390K-T
QUANTITY
AIML-0805-390K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIML-0805-390K-T
Internal Part NumberEIS-AIML-0805-390K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIML-0805.pdfAIML-0805.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIML-0805
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating4mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIML-0805-390K-T
Related LinksAIML-080, AIML-0805-390K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIML-0805-390K-T Details Description
Related parts for AIML-0805-390K-T
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16TSSOP datasheet.pdf
VARISTOR 738V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
POWERSSOP-38 STENCIL datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS datasheet.pdf