Abracon Corporation AIML-0805-8R2K-T
AIML-0805-8R2K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIML-0805-8R2K-T
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 15MA 1.1 OHM SMD
Datasheet Download
AIML-0805-8R2K-T.pdf
Availability of AIML-0805-8R2K-T
QUANTITY
AIML-0805-8R2K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIML-0805-8R2K-T
Internal Part NumberEIS-AIML-0805-8R2K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIML-0805.pdfAIML-0805.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIML-0805
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±10%
Current Rating15mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq55 @ 4MHz
Frequency - Self Resonant26MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test4MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)