Abracon Corporation AIML-1206-220K-T
AIML-1206-220K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIML-1206-220K-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 5MA 900 MOHM SMD
Datasheet Download
AIML-1206-220K-T.pdf
Availability of AIML-1206-220K-T
QUANTITY
AIML-1206-220K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIML-1206-220K-T
Internal Part NumberEIS-AIML-1206-220K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIML-1206.pdfAIML-1206.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIML-1206
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±10%
Current Rating5mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant19MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Supplier Device Package1206
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIML-1206-220K-T
Related LinksAIML-120, AIML-1206-220K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIML-1206-220K-T Details Description
Related parts for AIML-1206-220K-T
IC MPU MPC6XX 266MHZ 255FCCBGA datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 4-20MA datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V NP0 1111 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
OSC XO 70.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 3.79K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BENT SHARP 30 DEGREE 0.51MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V DO213AB datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 8.5A 23.3 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 20A TO220NFM datasheet.pdf