Abracon Corporation AIRD-01-420K
AIRD-01-420K picture photo
Mfg. Part Number
AIRD-01-420K
Brief Description
FIXED IND 42UH 3.8A 50 MOHM TH
Datasheet Download
AIRD-01-420K.pdf
Availability of AIRD-01-420K
QUANTITY
AIRD-01-420K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIRD-01-420K
Internal Part NumberEIS-AIRD-01-420K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIRD-01.pdfAIRD-01.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIRD-01
Material - CoreFerrite
Inductance42µH
Tolerance±10%
Current Rating3.8A
Current - Saturation11.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.650" Dia (16.50mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIRD-01-420K
Related LinksAIRD-0, AIRD-01-420K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIRD-01-420K Details Description
Related parts for AIRD-01-420K
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO CODEC 28-TSSOP datasheet.pdf
IC PRESSURE SENSOR 8-SOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
SENSOR TRANS OPAQUE OPTOSCHMITT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 16X5X12" 6A CRS datasheet.pdf
GUIDE PIN FOR COMBO D SUB datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
1G DDR3L SDRAM 1.35V X16 IND 667 datasheet.pdf