Abracon Corporation AIRD-02-1R5M
AIRD-02-1R5M picture photo
Mfg. Part Number
AIRD-02-1R5M
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 83A 3 MOHM TH
Datasheet Download
AIRD-02-1R5M.pdf
Availability of AIRD-02-1R5M
QUANTITY
AIRD-02-1R5M Order Process
Ship out your order
Specifications of AIRD-02-1R5M
Internal Part NumberEIS-AIRD-02-1R5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAIRD-02.pdfAIRD-02.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIRD-02
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating83A
Current - Saturation11.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Vertical Cylinder
Size / Dimension0.827" Dia (21.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIRD-02-1R5M
Related LinksAIRD-0, AIRD-02-1R5M Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIRD-02-1R5M Details Description
Related parts for AIRD-02-1R5M
IC SUPPLY-VOLT SUPERVISOR 8SO datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 15.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 500MA 300 MOHM datasheet.pdf