Abracon Corporation AIRD-02-470K
AIRD-02-470K picture photo
Mfg. Part Number
AIRD-02-470K
Brief Description
FIXED IND 47UH 15A 35 MOHM TH
Datasheet Download
AIRD-02-470K.pdf
Availability of AIRD-02-470K
QUANTITY
AIRD-02-470K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIRD-02-470K
Internal Part NumberEIS-AIRD-02-470K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIRD-02.pdfAIRD-02.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIRD-02
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating15A
Current - Saturation5.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)35 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Vertical Cylinder
Size / Dimension0.827" Dia (21.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIRD-02-470K
Related LinksAIRD-0, AIRD-02-470K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIRD-02-470K Details Description
Related parts for AIRD-02-470K
CONVERTER DC/DC -5.1V OUT -30MA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 22.4A 6 MOHM TH datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 12.45MM datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 6.5A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf
LED COB 4000K 80CRI 36V SMD datasheet.pdf