Abracon Corporation AIRD-03-221K
AIRD-03-221K picture photo
Mfg. Part Number
AIRD-03-221K
Brief Description
FIXED IND 220UH 5.5A 80 MOHM TH
Datasheet Download
AIRD-03-221K.pdf
Availability of AIRD-03-221K
QUANTITY
AIRD-03-221K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIRD-03-221K
Internal Part NumberEIS-AIRD-03-221K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIRD-03.pdfAIRD-03.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIRD-03
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±10%
Current Rating5.5A
Current - Saturation8.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1Hz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.100" Dia (28.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIRD-03-221K
Related LinksAIRD-0, AIRD-03-221K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIRD-03-221K Details Description
Related parts for AIRD-03-221K
IC EEPROM 16KBIT 200NS 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-5 8POS GOLD datasheet.pdf
SATA HEADER 7POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 3.3A 36.3 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
OSC CMEMS 8.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf