Abracon Corporation AIRD-03-271K
AIRD-03-271K picture photo
Mfg. Part Number
AIRD-03-271K
Brief Description
FIXED IND 270UH 4.5A 110 MOHM TH
Datasheet Download
AIRD-03-271K.pdf
Availability of AIRD-03-271K
QUANTITY
AIRD-03-271K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIRD-03-271K
Internal Part NumberEIS-AIRD-03-271K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIRD-03.pdfAIRD-03.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIRD-03
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±10%
Current Rating4.5A
Current - Saturation7.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1Hz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.100" Dia (28.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIRD-03-271K
Related LinksAIRD-0, AIRD-03-271K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIRD-03-271K Details Description
Related parts for AIRD-03-271K
FIXED IND 680NH 450MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONN RECEPT RT ANG 100 POS PCB datasheet.pdf
CONN SPRING 60POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
RESONATOR CER 7.37MHZ SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 1250W PLUS264 datasheet.pdf
RELAY SSR DIN RAIL AC OUT 12A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED ASMT-JX32 WM WHT 3100K 6SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf