Abracon Corporation AIRD-03-4R7M
AIRD-03-4R7M picture photo
Mfg. Part Number
AIRD-03-4R7M
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 21A 3 MOHM TH
Datasheet Download
AIRD-03-4R7M.pdf
Availability of AIRD-03-4R7M
QUANTITY
AIRD-03-4R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of AIRD-03-4R7M
Internal Part NumberEIS-AIRD-03-4R7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIRD-03.pdfAIRD-03.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIRD-03
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating21A
Current - Saturation54A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1Hz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.100" Dia (28.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIRD-03-4R7M
Related LinksAIRD-0, AIRD-03-4R7M Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIRD-03-4R7M Details Description
Related parts for AIRD-03-4R7M
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 2W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP HEX COMP datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.30V SC70-3 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
IC TXRX 1.6-2.7GBPS 64-HVQFP datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
PLUG CONTACT UNIT (B-TYPE) datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BUSBAR GROUNDING 1/4"X4"X48" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf