Abracon Corporation AIRD-06-152K
AIRD-06-152K picture photo
Mfg. Part Number
AIRD-06-152K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5MH 800MA 1.26 OHM
Datasheet Download
AIRD-06-152K.pdf
Availability of AIRD-06-152K
QUANTITY
AIRD-06-152K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIRD-06-152K
Internal Part NumberEIS-AIRD-06-152K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIRD-06.pdfAIRD-06.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIRD-06
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5mH
Tolerance±10%
Current Rating800mA
Current - Saturation2.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.26 Ohm Max
Q @ Freq15 @ 50kHz
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" Dia (21.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIRD-06-152K
Related LinksAIRD-0, AIRD-06-152K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIRD-06-152K Details Description
Related parts for AIRD-06-152K
CAP 100F -20% +80% 2.5V T/H datasheet.pdf
BARB TY CABLE TIES ON A REEL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
23CIR MTA156 P/M EDG/CONN LF datasheet.pdf
IC GATE UNIV 2INPUT 6-MICROPAK datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC SIMPLEX datasheet.pdf
LED Z-POWER AMBER 592NM CERM SMD datasheet.pdf
CORD 125V 18AWG 3ELEM BK 25PC datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 105MA 7.4 OHM TH datasheet.pdf