Abracon Corporation AIRD-06-3R9M
AIRD-06-3R9M picture photo
Mfg. Part Number
AIRD-06-3R9M
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 11.4A 5 MOHM TH
Datasheet Download
AIRD-06-3R9M.pdf
Availability of AIRD-06-3R9M
QUANTITY
AIRD-06-3R9M Order Process
Ship out your order
Specifications of AIRD-06-3R9M
Internal Part NumberEIS-AIRD-06-3R9M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIRD-06.pdfAIRD-06.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIRD-06
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±20%
Current Rating11.4A
Current - Saturation50A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 50kHz
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" Dia (21.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIRD-06-3R9M
Related LinksAIRD-0, AIRD-06-3R9M Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIRD-06-3R9M Details Description
Related parts for AIRD-06-3R9M
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
BUZZER MAGN 1.5V 2.5KHZ PCB datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL BLACK datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO201A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V 180W datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 21 M31 OLIVE datasheet.pdf
Quad, 8-Bit, 100 MSPS Serial LVDS 1.8 V A/D Converter IC datasheet.pdf