Abracon Corporation AIRD-06-470K
AIRD-06-470K picture photo
Mfg. Part Number
AIRD-06-470K
Brief Description
FIXED IND 47UH 5.5A 35 MOHM TH
Datasheet Download
AIRD-06-470K.pdf
Availability of AIRD-06-470K
QUANTITY
AIRD-06-470K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIRD-06-470K
Internal Part NumberEIS-AIRD-06-470K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIRD-06.pdfAIRD-06.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIRD-06
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating5.5A
Current - Saturation15.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)35 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 50kHz
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" Dia (21.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIRD-06-470K
Related LinksAIRD-0, AIRD-06-470K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIRD-06-470K Details Description
Related parts for AIRD-06-470K
CONN HEADER 2MM DUAL SMD 8POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 3A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 1.36A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
SSR 50A BURST FIRE CONTROL 7V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf
BUS LINE FBC PA M12 M 1M datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf