Abracon Corporation AIRD-06-5R6M
AIRD-06-5R6M picture photo
Mfg. Part Number
AIRD-06-5R6M
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 11.4A 6 MOHM TH
Datasheet Download
AIRD-06-5R6M.pdf
Availability of AIRD-06-5R6M
QUANTITY
AIRD-06-5R6M Order Process
Ship out your order
Specifications of AIRD-06-5R6M
Internal Part NumberEIS-AIRD-06-5R6M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIRD-06.pdfAIRD-06.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIRD-06
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating11.4A
Current - Saturation44A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 50kHz
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" Dia (21.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIRD-06-5R6M
Related LinksAIRD-0, AIRD-06-5R6M Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIRD-06-5R6M Details Description
Related parts for AIRD-06-5R6M
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.21 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 3A 80VDC BLADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
IC CLOCK CK505 MOBILE 56TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
IC DAC 32BIT AUDIO 44LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 250VDC datasheet.pdf