Abracon Corporation AISC-0402-6N2J-T
AISC-0402-6N2J-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-0402-6N2J-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.2NH 760MA 83 MOHM
Datasheet Download
AISC-0402-6N2J-T.pdf
Availability of AISC-0402-6N2J-T
QUANTITY
AISC-0402-6N2J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-0402-6N2J-T
Internal Part NumberEIS-AISC-0402-6N2J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-0402(HP).pdfAISC-0402(HP).stp
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-0402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance6.2nH
Tolerance±5%
Current Rating760mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)83 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant5.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.66mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-0402-6N2J-T
Related LinksAISC-040, AISC-0402-6N2J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-0402-6N2J-T Details Description
Related parts for AISC-0402-6N2J-T
RES 51.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EMITTER 7M WIRE LEADS T-BEAM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY CONTACT H-BRG 100VDC 12A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
MICRO 25C S 120" YEL NI datasheet.pdf