Abracon Corporation AISC-0402F-70NJ-T
AISC-0402F-70NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-0402F-70NJ-T
Brief Description
FIXED IND 70NH 820MA 120 MOHM
Datasheet Download
AISC-0402F-70NJ-T.pdf
Availability of AISC-0402F-70NJ-T
QUANTITY
AISC-0402F-70NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-0402F-70NJ-T
Internal Part NumberEIS-AISC-0402F-70NJ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-0402F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance70nH
Tolerance±5%
Current Rating820mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant1.3GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.043" L x 0.024" W (1.10mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
Supplier Device Package0402
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-0402F-70NJ-T
Related LinksAISC-040, AISC-0402F-70NJ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-0402F-70NJ-T Details Description
Related parts for AISC-0402F-70NJ-T
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V Y5V 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
RES 234 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D4N-2F31 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
0.50W CABLE ASSY datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 80V SMD datasheet.pdf