Abracon Corporation AISC-0402HP-2N2B-T
AISC-0402HP-2N2B-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-0402HP-2N2B-T
Brief Description
FIXED IND 2.2NH 2.1A 38 MOHM SMD
Datasheet Download
AISC-0402HP-2N2B-T.pdf
Availability of AISC-0402HP-2N2B-T
QUANTITY
AISC-0402HP-2N2B-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-0402HP-2N2B-T
Internal Part NumberEIS-AISC-0402HP-2N2B-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-0402(HP).pdfAISC-0402(HP).stp
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-0402HP
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance2.2nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating2.1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)38 mOhm Max
Q @ Freq22 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant8.5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-0402HP-2N2B-T
Related LinksAISC-0402, AISC-0402HP-2N2B-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-0402HP-2N2B-T Details Description
Related parts for AISC-0402HP-2N2B-T
CAP ALUM 68UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 70MA 17.5 OHM TH datasheet.pdf
D SUB MIXED MA 20 A SHORT CRIMP datasheet.pdf
IC MCU ARM7 512KB FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
P-CLAMP (BOEING SPEC) datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35 datasheet.pdf