Abracon Corporation AISC-0603-R0056J-T
AISC-0603-R0056J-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-0603-R0056J-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 700MA 100 MOHM
Datasheet Download
AISC-0603-R0056J-T.pdf
Availability of AISC-0603-R0056J-T
QUANTITY
AISC-0603-R0056J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-0603-R0056J-T
Internal Part NumberEIS-AISC-0603-R0056J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-0603.pdfAISC-0603.stp
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-0603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance5.6nH
Tolerance±5%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.070" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-0603-R0056J-T
Related LinksAISC-0603, AISC-0603-R0056J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-0603-R0056J-T Details Description
Related parts for AISC-0603-R0056J-T
IDC CABLE - MKR60K/MC60M/MCE60K datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
SIDAC MC BI 120V 400A TO-92 datasheet.pdf
CABLE MCX/MCX 12" RG-316 datasheet.pdf
SENSOR LIQUID LEV TYPE5 -40-125C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 499K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
OPTOCOUPLER PHOTOVO 4SSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 1/6W 0402 datasheet.pdf