Abracon Corporation AISC-0603-R037J-T
AISC-0603-R037J-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-0603-R037J-T
Brief Description
FIXED IND 37NH 600MA 250 MOHM
Datasheet Download
AISC-0603-R037J-T.pdf
Availability of AISC-0603-R037J-T
QUANTITY
AISC-0603-R037J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-0603-R037J-T
Internal Part NumberEIS-AISC-0603-R037J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-0603.pdfAISC-0603.stp
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-0603
Material - CoreCeramic
Inductance37nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.2GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.070" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-0603-R037J-T
Related LinksAISC-060, AISC-0603-R037J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-0603-R037J-T Details Description
Related parts for AISC-0603-R037J-T
IC SWITCH SPDT 6-SMINI datasheet.pdf
IC CAN TXRX VOLT FAULT PROT8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 97.6VC AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 37.056MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.6A SOT223-3 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TOOL INSERTION 22 GA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA datasheet.pdf