Abracon Corporation AISC-0603-R068G-T
AISC-0603-R068G-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-0603-R068G-T
Brief Description
FIXED IND 68NH 350MA 380 MOHM
Datasheet Download
AISC-0603-R068G-T.pdf
Availability of AISC-0603-R068G-T
QUANTITY
AISC-0603-R068G-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-0603-R068G-T
Internal Part NumberEIS-AISC-0603-R068G-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-0603.pdfAISC-0603.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-0603
Material - CoreCeramic
Inductance68nH
Tolerance±2%
Current Rating350mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)380 mOhm Max
Q @ Freq36 @ 200MHz
Frequency - Self Resonant2.2GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.070" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)