Abracon Corporation AISC-0603HP-72NJ-T
AISC-0603HP-72NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-0603HP-72NJ-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 72NH 580MA 350 MOHM
Datasheet Download
AISC-0603HP-72NJ-T.pdf
Availability of AISC-0603HP-72NJ-T
QUANTITY
AISC-0603HP-72NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-0603HP-72NJ-T
Internal Part NumberEIS-AISC-0603HP-72NJ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAISC-0603HP.pdfAISC-0603HP.stp
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-0603HP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance72nH
Tolerance±5%
Current Rating580mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq34 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-0603HP-72NJ-T
Related LinksAISC-0603, AISC-0603HP-72NJ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-0603HP-72NJ-T Details Description
Related parts for AISC-0603HP-72NJ-T
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC SIM PWR SUP/LVL TRNSLTR 16QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2GHZ 8MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 40NH K1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
AM5 SWITCH 6A SPST-NO HNG LVR datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
ER 10C 10#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 14POS datasheet.pdf