Abracon Corporation AISC-0805-R0022J-T
AISC-0805-R0022J-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-0805-R0022J-T
Brief Description
FIXED IND 2.2NH 600MA 100 MOHM
Datasheet Download
AISC-0805-R0022J-T.pdf
Availability of AISC-0805-R0022J-T
QUANTITY
AISC-0805-R0022J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-0805-R0022J-T
Internal Part NumberEIS-AISC-0805-R0022J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-0805.pdfAISC-0805.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-0805
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance2.2nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 1.5GHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-0805-R0022J-T
Related LinksAISC-0805, AISC-0805-R0022J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-0805-R0022J-T Details Description
Related parts for AISC-0805-R0022J-T
CAP CER 2.2UF 35V Y5V 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.54M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
MICRO 100C S 10" WHT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES 120 OHM 27LBGA datasheet.pdf