Abracon Corporation AISC-0805-R056J-T
AISC-0805-R056J-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-0805-R056J-T
Brief Description
FIXED IND 56NH 500MA 320 MOHM
Datasheet Download
AISC-0805-R056J-T.pdf
Availability of AISC-0805-R056J-T
QUANTITY
AISC-0805-R056J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-0805-R056J-T
Internal Part NumberEIS-AISC-0805-R056J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-0805.pdfAISC-0805.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-0805
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)320 mOhm Max
Q @ Freq55 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant1.55GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-0805-R056J-T
Related LinksAISC-080, AISC-0805-R056J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-0805-R056J-T Details Description
Related parts for AISC-0805-R056J-T
RES SMD 430 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 70V 35A TO-220 datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MODULAR CARD EXTRACTOR 87814 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20LCC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf