Abracon Corporation AISC-0805F-2R2J-T
AISC-0805F-2R2J-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-0805F-2R2J-T
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 100MA 2.5 OHM
Datasheet Download
AISC-0805F-2R2J-T.pdf
Availability of AISC-0805F-2R2J-T
QUANTITY
AISC-0805F-2R2J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-0805F-2R2J-T
Internal Part NumberEIS-AISC-0805F-2R2J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-0805F.pdfAISC-0805F.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-0805F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±5%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.5 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant200MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-0805F-2R2J-T
Related LinksAISC-080, AISC-0805F-2R2J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-0805F-2R2J-T Details Description
Related parts for AISC-0805F-2R2J-T
03P MTA156 EDGE CONN ASSY RED datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC30H/AE30M/HPL30H datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR 1M 48VQFN datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X18 10NS 64STQFP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 20V 100MA 3CP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf