Abracon Corporation AISC-1008-4R7J-T
AISC-1008-4R7J-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-1008-4R7J-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 260MA 4 OHM SMD
Datasheet Download
AISC-1008-4R7J-T.pdf
Availability of AISC-1008-4R7J-T
QUANTITY
AISC-1008-4R7J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-1008-4R7J-T
Internal Part NumberEIS-AISC-1008-4R7J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1008.pdfAISC-1008.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-1008
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance4.7µH
Tolerance±5%
Current Rating260mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-1008-4R7J-T
Related LinksAISC-100, AISC-1008-4R7J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-1008-4R7J-T Details Description
Related parts for AISC-1008-4R7J-T
CAP CER 470PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SC70-6 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 220MA 1.25 OHM datasheet.pdf
MINI MAC DIE SET FOR BB-2208 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
ATMEGA256RFR2 EVALUATION KIT datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 23POS ORG datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
381 TB PLU PLU FIXED datasheet.pdf
HAND TOOL datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf