Abracon Corporation AISC-1008-R022J-T
AISC-1008-R022J-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-1008-R022J-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22NH 1A 120 MOHM SMD
Datasheet Download
AISC-1008-R022J-T.pdf
Availability of AISC-1008-R022J-T
QUANTITY
AISC-1008-R022J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-1008-R022J-T
Internal Part NumberEIS-AISC-1008-R022J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1008.pdfAISC-1008.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-1008
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance22nH
Tolerance±5%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq55 @ 350MHz
Frequency - Self Resonant2.4GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-1008-R022J-T
Related LinksAISC-100, AISC-1008-R022J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-1008-R022J-T Details Description
Related parts for AISC-1008-R022J-T
RES SMD 237 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
0.64 III 12 POS PLUG ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 545MA 320 MOHM datasheet.pdf
IC PFC/PWM CONTROLLER 8-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf