Abracon Corporation AISC-1008-R027J-T
AISC-1008-R027J-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-1008-R027J-T
Brief Description
FIXED IND 27NH 1A 130 MOHM SMD
Datasheet Download
AISC-1008-R027J-T.pdf
Availability of AISC-1008-R027J-T
QUANTITY
AISC-1008-R027J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-1008-R027J-T
Internal Part NumberEIS-AISC-1008-R027J-T
Material - CoreCeramic
Inductance27nH
Tolerance±5%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq55 @ 350MHz
Frequency - Self Resonant1.6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-1008-R027J-T
Related LinksAISC-100, AISC-1008-R027J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-1008-R027J-T Details Description
Related parts for AISC-1008-R027J-T
IC ADC 12BIT 4CH W/SEQ 16TSSOP datasheet.pdf
IC DGTL POT NV 2CH 45K 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 30POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR SYNC 24LLP datasheet.pdf
4971-25 INS PUNCH datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
12+12 WAY HORIZ PIN HEADER datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X15V 70W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf