Abracon Corporation AISC-1008-R027J-T
AISC-1008-R027J-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-1008-R027J-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27NH 1A 130 MOHM SMD
Datasheet Download
AISC-1008-R027J-T.pdf
Availability of AISC-1008-R027J-T
QUANTITY
AISC-1008-R027J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-1008-R027J-T
Internal Part NumberEIS-AISC-1008-R027J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1008.pdfAISC-1008.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-1008
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance27nH
Tolerance±5%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq55 @ 350MHz
Frequency - Self Resonant1.6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-1008-R027J-T
Related LinksAISC-100, AISC-1008-R027J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-1008-R027J-T Details Description
Related parts for AISC-1008-R027J-T
OPTOISO 2.5KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 208MAPBGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
FUSE HLDR BLT DWN 32V 200A PANEL datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf