Abracon Corporation AISC-1008F-100G-T
AISC-1008F-100G-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-1008F-100G-T
Brief Description
FIXED IND 10UH 300MA 2.95 OHM
Datasheet Download
AISC-1008F-100G-T.pdf
Availability of AISC-1008F-100G-T
QUANTITY
AISC-1008F-100G-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-1008F-100G-T
Internal Part NumberEIS-AISC-1008F-100G-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1008F.pdfAISC-1008F.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-1008F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±2%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.95 Ohm Max
Q @ Freq15 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-1008F-100G-T
Related LinksAISC-100, AISC-1008F-100G-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-1008F-100G-T Details Description
Related parts for AISC-1008F-100G-T
IC DUAL MOSFET DRIVER 8-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 WW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 15W 5% AXIAL datasheet.pdf