Abracon Corporation AISC-1008F-1R5J-T
AISC-1008F-1R5J-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-1008F-1R5J-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 630MA 760 MOHM
Datasheet Download
AISC-1008F-1R5J-T.pdf
Availability of AISC-1008F-1R5J-T
QUANTITY
AISC-1008F-1R5J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-1008F-1R5J-T
Internal Part NumberEIS-AISC-1008F-1R5J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1008F.pdfAISC-1008F.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-1008F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±5%
Current Rating630mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)760 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant190MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-1008F-1R5J-T
Related LinksAISC-100, AISC-1008F-1R5J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-1008F-1R5J-T Details Description
Related parts for AISC-1008F-1R5J-T
CABLE MMCX R/A-SMA JACK RG316 6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 42POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN JACK 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf