Abracon Corporation AISC-1210HS-120K-T2
AISC-1210HS-120K-T2 picture photo
Mfg. Part Number
AISC-1210HS-120K-T2
Brief Description
FIXED IND 12UH 400MA 1.6 OHM SMD
Datasheet Download
AISC-1210HS-120K-T2.pdf
Availability of AISC-1210HS-120K-T2
QUANTITY
AISC-1210HS-120K-T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-1210HS-120K-T2
Internal Part NumberEIS-AISC-1210HS-120K-T2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1210HS.pdfAISC-1210HS.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-1210HS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±10%
Current Rating400mA
Current - Saturation420mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.6 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant34MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-1210HS-120K-T2
Related LinksAISC-1210, AISC-1210HS-120K-T2 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-1210HS-120K-T2 Details Description
Related parts for AISC-1210HS-120K-T2
RES SMD 7.32 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SIDAC 2CHP 120/240V 250A TO-220 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm Series 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.3V SOT89-3 datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR SOLDER SLEEVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf